Career Quest: Navigating Futures project.

Η επιλογή επαγγέλματος είναι μια από τις πιο σημαντικές αποφάσεις που παίρνει ένα άτομο σε όλη του τη ζωή. Είναι πολύ σημαντικό το άτομο να γνωρίζει τον εαυτό του (τα ενδιαφέροντά του, τις αξίες, τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του) και τις υποχρεώσεις κάθε επαγγέλματος προκειμένου να επιλέξει εκείνο που του ταιριάζει, ώστε να είναι επιτυχημένο και ευτυχισμένο στην επιχειρηματική του ζωή.

Το “Career Quest: Navigating Futures” είναι ένα καινοτόμο eTwinning έργο που σχεδιάστηκε για να καθοδηγήσει και να ενδυναμώσει μαθητές ηλικίας 15 έως 17 ετών στη λήψη τεκμηριωμένων αποφάσεων σχετικά με τα μελλοντικά τους επαγγέλματα. Αυτό το έργο στοχεύει να προσφέρει μια ολοκληρωμένη εξερεύνηση διαφόρων επαγγελμάτων, ρίχνοντας φως στις συνθήκες εργασίας, τις απαραίτητες δεξιότητες και τις πραγματικές προκλήσεις και ανταμοιβές που σχετίζονται με κάθε επαγγελματική πορεία.

Το έργο έχει υποβληθεί στην Εθνική Υπηρεσία eTwinning και έχει πάρει την έγκρισή του. Στη συνέχεια θα προστεθούν σε αυτό εταίροι κι από άλλες χώρες. Το σχολείο μας είναι ένα από τα δύο ιδρυτικά μέλη του έργου.

Συμμετέχουσες χώρες: Τουρκία, Ελλάδα

Υπεύθυνοι καθηγητές: Κωνστάντζα Ταγαρά και Σωτήριος Μανδαλίδης