Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βουλή των Εφήβων»

Η Βουλή των Εφήβων είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που απευθύνεται στους μαθητές όλων των σχολείων της χώρας. Έχει ως βασικό στόχο την καλλιέργεια της θετικής στάσης των νέων, απέναντι στα κοινά καθώς και την ευαισθητοποίηση τους σχετικά με αρχές, κανόνες και αξίες της Δημοκρατίας.

Το σχολείο μας  συμμετέχει και φέτος με 11 μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων: Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή (ΚΗ΄ Σύνοδος 2023 – 2024) που οργανώνει το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων.

Το  φετινό θέμα είναι: «Το + που διαμορφώνει τον δημοκρατικό κόσμο: Συμμετέχουμε – Συνδιαλεγόμαστε – Συμπράττουμε»

Σκοπός είναι τα παιδιά να μάθουν και να κατανοήσουν πώς λειτουργεί το Κοινοβούλιο και οι δημοκρατικοί θεσμοί.

Να καταλάβουν ότι καθένας από μας έχει ευθύνη και ότι πολίτης σημαίνει συμμετοχή, να αποκτήσουν νέες γνώσεις, να επιστρατεύσουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους, να μοιραστούν με άλλους εφήβους από όλη την Ελλάδα και τον κόσμο τις ιδέες τους, τους προβληματισμούς τους, τα όνειρά τους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες προγράμματος: Κωνστάντζα Ταγαρά  και Γιαννούλα Νέλλα